ɫֱ

Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Publikováno: 05.06.2013

Univerzita Pardubice se díky prof. Michalu Holčapkovi zFakulty chemicko-technologické a jeho projektu "Hmotnostní spektrometrie při hledání lipidových biomarkerů pro včasnou diagnostiku rakoviny - MASSCAN" zařadila mezi významné vědecko-výzkumné instituce, které uspěly vrámci programu ERC CZ.

Český program ERC CZ navazuje na program "Myšlenky" vyhlašovaný Evropskou výzkumnou radou (ERC - European Research Council), jenž podněcuje vysoce kvalitní vědeckou činnost v Evropě prostřednictvím podpory nejlepších a nejkreativnějších vědců, akademických a technických odborníků kpředkládání návrhů projektů do všech oblastí výzkumu.

Kvalitu a průlomový přístup projektu Michala Holčapka pro výzkum včasné diagnostiky rakoviny ocenila Evropská výzkumná rada, která vrámci programu "ERC - Starting Grants" udělila projektu nejvyšší hodnocení "A" " vobou kolech hodnocení. Pro vyčerpání alokovaných finančních prostředků nebylo ale možné projekt financovat přímo ze zdrojů Evropské unie, proto se financování ujala Česká republika. Evropská výzkumná rada přijala od roku 2008 kfinancování pouze 7 projektů, které podala v roli hlavního řešitele vědecko-výzkumná instituce zČeské republiky.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR podporuje takovéto projekty hraničního výzkumu, které uspěly ve výběrových řízeních organizovaných Evropskou radou pro výzkum "ERC", byly ohodnoceny a zařazeny jako velice kvalitní, ale nemohly být financovány přímo zrozpočtu Evropské rady pro výzkum, každoročně finančními prostředky v rámci tzv. programu ERC CZ.

V letošním roce byly v celé České republice přijaty pouze 3 projekty v rámci tohoto programu ERC CZ a projekt prof. Michala Holčapka z Univerzity Pardubice je jedním z nich. Na realizaci projektu na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice přidělilo ministerstvo řešiteli dotaci v celkové výši 45,5 mil. Kč.

Více informací v

Hmotnostně spektrometrický obraz dvou různých lipidů v koronárním řezu krysího mozku, foto R. Jirásko, FChT UPa